BUDOWA YO-YO

16/02/2021
Budowa yoyo - yoyoplayer Grzegorz Wójcik

Aby rozpocząć swoją przygodę z yoyoingiem, powinieneś przede wszystkim poznać budowę yo-yo.

Współczesne Yo-Yo zasadniczo nie różni się od tego, które powstało 100 lat temu. To wciąż „tylko” dwie połówki tworzywa w kształcie przypominającym dysk i łączącej je osi. Jedyne co się zmieniło, to technologia, a co za tym idzie materiały jakie są wykorzystywane do produkcji samego yoyo. Aktualnie na rynku możemy znaleźć dominację yoyo zbudowanego na bazie aluminium, które pozwala w bardzo dokładny sposób zaprojektować yoyo, aby działało tak, jak sobie tego życzymy. Oprócz tego jest wciąż spory wybór yoyo zrobionego z plastiku, które z reguły jest idealnym wyborem dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z yoyoingiem.

Na poniższym obrazku widzimy przykład rasowego yoyo:

yoyo Duncan Strix

Po rozkręceniu yoyo ukazuje nam się jego całkowita budowa:

Strix po rozkręceniu

We współczesnym yoyo zarówno oś (ze śrubą) jak i łożysko może być wykonane z mniejszą lub większą precyzją(dla zaawansowanych osób może być to wyczuwalne) jednak te elementy u większości producentów rozmiarowo i materiałowo pozostają takie same, co umożliwia chociażby przekładanie łożyska z jednego modelu do drugiego lub wymianę śruby w przypadku jej uszkodzenia.

Bardzo ważnym elementem jest system hamulcowy, który przez lata w związku z dynamicznym rozwojem yoyoingu rozwinął się do silikonowych podkładek tzw. responsive pads, które zależnie od potrzeb jojarza, mogą być bardziej wrażliwe na tarcie sznurka lub mniej (przez co możemy wykonywać bardziej zaawansowane triki). Podobnie jak łożyska i śruby, pady mogą się delikatnie różnić rozmiarami zależnie od modelu yoyo.

Na sam koniec warto wspomnieć, że rozmiar yoyo (zdefiniowany przez średnicę i szerokość) może być różny, a przez co wpływać na same odczucia z yoyoingu. Poniżej przykład yoyo przeznaczonego do stylu 1A (onstring) oraz 4A(offstring):

po lewej Strix, po prawej yoyo do 4A
Podsumowując, budowa yo-yo składa się z:
  • dwóch połówek
  • ośi razem ze śrubą
  • łożyska
  • silikonowych podkładek

 

    Leave a comment

Total: