STYLE W YO-YO

23/02/2021
style w yoyo yoyoplayer grzegorz wójcik plamek yoyo

Aktualnie wyróżniamy aż 5 oficjalnych stylów w yoyoingu.  Każdy z nich ma swoją dywizję podczas mistrzostw wysokiej rangi.

Style w yoyo jakie wyróżniamy to:

1A – onstring lub styl sznurkowy

Styl „matka” który jest najbardziej kreatywny, najbardziej kompetytywny oraz najbardziej doceniany pośród pasjonatów yoyoingu na całym świecie. Daje on świetne podstawy aby móc rozpocząć swoją przygodę z innymi stylami w yoyo. Sam w sobie jest bardzo rozbudowany, dzieli się na różne warianty i rodzaje trików. Pozwala machaczowi na unikalną prezentację własnego stylu.

Dla zobrazowania, poniżej freestyle Mistrza Świata z roku 2015 – Zach Gormley:

World Yoyo Contest 2015 – Zach Gormley

5A – counterweight lub freehand

To połączenie 1A oraz przeciwwagi(zazwyczaj w postaci małej kostki), która przymocowana jest na końcu sznurka. Dzięki takiemu małemu dodatkowi, yoyarz nie musi mieć na stałe przyczepionego sznurka do palca i może swobodnie zmieniać ręke, w której chce trzymać yoyo(stąd pierwotnie nazwa freehand). Dodatkowo, przeciwwaga pomaga mu w rozpędzeniu yoyo, przez co triki są bardzo szybkie i dynamiczne.

Oto przykład jednego z najszybszych zawodników stylu 5A:

World Yoyo Contest 2017 – Takuma Inoue

3A – czyli dwa yoya w stylu 1A

Zawodnik posługujący się tym stylem w każdej ręce posiada jedno yoyo. Styl ten wymaga niesamowitej koordynacji, przypomina odrobinę żonglerkę. Yoyarz praktykujący ten styl musi cechować się cierpliwością i precyzją, triki same w sobie są dość trudne do opanowania, gdyż wymagają równego wyćwiczenia obu rąk.

Polecam zobaczyć jak wygląda mistrzowski freestyle w tym stylu yoyo:

World Yoyo Contest 2019 – Hajime Miura

2A – czyli dwa yoya, które są responsywne (wracają do ręki bez bindowania)

Czysto techniczny styl, który polega na rytmicznym wykonywaniu tzw. loopów i jego wariacji obiema rękami. Na przestrzeni ostatnich lat, styl ten niewiele się rozwinął(w porównaniu do innych stylów) jednak wciąż pokazy mistrzów w tym stylu yoyo powodują szeroki uśmiech na twarzy. Podobnie jak 3A, wymaga sporej prezycji i koordynacji oraz wielu lat regularnego treningu.

Przyjeło się, że każdy szanujący się zawodnik yoyo, powinien znać chociaż podstawy 2A.

World Yoyo Contest 2015 – Shinji Saito

4A – offstring

Styl w yoyo, który w ostatnich latach stał się bardzo popularny. Polega na tym, że yoyo nie jest na stałe przyczepione do sznurka, dzięki czemu może swobodnie zostać wyrzucane w powietrze niczym Diabolo. Ten styl jest bardzo widowiskowy i wbrew pozorom łatwy do opanowania. Wymaga jednak dobrej kondycji i sprawności całego ciała.

World Yoyo Contest 2019 – Rei Iwakura

    Leave a comment

Total: